III ogólnopolskie Forum Dziekanatów – pierwsze podsumowanie i materiały

III ogólnopolskie Forum Dziekanatów – pierwsze podsumowanie i materiały

Przez pewien czas zastanawiałam się, jak napisać podsumowanie III ogólnopolskiego Forum Dziekanatów – International, ale uznałam, że przy 157 odpowiedziach w ankiecie ewaluacyjnej o ogólną ocenę Forum i 128 ocenach na 5 (czyli max), 26 na 4 i 3 na 3 nie będę nieskromna, jeżeli zacznę od tego, że wyszło naprawdę niesamowicie. Nie była to jednak wyłącznie zasługa organizatorów, ale wszystkich uczestników, których łącznie było pół tysiąca (co brzmi znacznie lepiej niż pięćset 😉 ).

Tegoroczne Forum Dziekanatów było szczególne z kilku powodów.

Po pierwsze, zaproszenie na Forum przyjął Minister Sebastian Skuza, co jest dla nas bardzo budujące. Obok patronatu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nasze wydarzenie uzyskało również patronat Przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, a na sali również gościł reprezentant KRASP, prof. dr hab. inż. Krzysztof Lewenstein, prorektor ds. studiów Politechniki Warszawskiej. Po raz pierwszy Forum Dziekanatów miało tak wysoką rangę. Oto w wydarzeniu dla pracowników „niebędących” udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz uczelni oraz kierownictwa MNiSW. Co więcej, dyrektor Departamentu Szkolnictwa Wyższego, p. Marcin Czaja, zadał sobie trud i przygotował swoje wystąpienie na podstawie pytań zadanych wcześniej przez uczestników. Poczuliśmy się dzięki temu nie tylko zauważeni, ale i ważni, a to, czym się zajmujemy stało się docenione. Rangę wydarzenia poczułam również ja – choć po raz trzeci brałam udział w otwarciu Forum Dziekanatów, pierwszy raz mówiłam nie z głowy ad hoc, ale spisałam sobie wystąpienie na kartce (a potem i tak mówiłam z głowy).

Po drugie, wyszliśmy tematycznie poza obszar stricte dziekanatowy. Tegoroczna edycja miała dopisek International – dotyczyła m.in. internacjonalizacji uczelni i obsługi studentów zagranicznych. Tę część Forum koordynowało Centrum Programów Międzynarodowych SGH w ramach projektu Welcome to Poland finansowanego ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Dziekanat faktycznie jest sercem uczelni, w sensie organu, który skupia wszystkie funkcje, a tu współpracuje z wieloma różnymi działami.

Po trzecie, coraz więcej firm i instytucji chce z nami współpracować. Zaczynaliśmy od jednego partnera, który towarzyszy nam po dziś dzień – firmy Microsoft (co bardzo nas cieszy, zwłaszcza że możemy zawsze liczyć na ciekawe prelekcje i warsztaty). W obecnej edycji status partnera zyskał także Instytut Rozwoju Szkolnictwa Wyższego, który również wspomógł nas merytorycznie (wystąpieniem i warsztatami). Dla naszych uczestników uzyskaliśmy naprawdę fajne gadżety od obu partnerów, a także od Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz firmy Sylveco, a na parterze SGH pojawiły się po raz pierwszy stoiska dwóch firm zewnętrznych.

Po czwarte, po raz pierwszy zorganizowaliśmy spotkanie integracyjne z prawdziwego zdarzenia. Ponad 150 osób wzięło udział w imprezie w klubie Park, w którym zazwyczaj bawią się studenci, a tym razem były to panie (i kilku panów) z dziekanatu. Przyznaję, że po kilku godzinach tańców, śmiechu i wspólnej zabawy, zrejterowałam do domu, gdy impreza jeszcze trwała, ale już teraz wiem, że jeżeli tylko będziemy organizować kolejne Forum, impreza w klubie Park powinna być jego nieodłącznym elementem. Wreszcie był czas, aby wspólnie pobawić się i porozmawiać nie tylko o dziekanatach. Miłym przerywnikiem było ogłoszenie wyników konkursu na hasła do naszej nieustającej kampanii „Odczaruj dziekanat”, w którym nagrody ufundowała firma Sylveco. Najlepsze hasła będą sukcesywnie publikowane na naszym FB.

Tegoroczne Forum Dziekanatów było największe pod względem liczby uczestników – było nas o 200 osób więcej niż w poprzednich edycjach. Program wydarzenia był również najbardziej rozbudowany – po raz pierwszy wprowadziliśmy sesje równoległe (stąd wielu uczestników chciało się klonować, aby być w dwóch miejscach naraz), a warsztatów dnia drugiego było 21. Wszystko udało się dopiąć na ostatni guzik, a że tak się stało – pora na słowo o organizatorach:

Forum Dziekanatów zostało zorganizowane przez niezawodny zespół pracowników administracyjnych Dziekanatu Studium Magisterskiego SGH – zespół zdolny do rzeczy niebywałych i posiadający niespożyte moce, biorąc pod uwagę, że w trakcie naszego wydarzenia zajmował się swoimi regularnymi zadaniami. Współorganizatorem Forum było już po raz drugi nasze Stowarzyszenie, które wzięło swój początek i nazwę z pierwszej jego edycji. Część dotyczącą spraw zagranicznych przygotowało Centrum Programów Międzynarodowych SGH. W organizacji Forum pomagała nam administracja SGH – i to często w zakresie większym niż można by się było spodziewać. Nie wiem, czy zadziałało tu poczucie solidarności z innymi „niebędącymi”, czy po prostu solidność i (wzajemna) sympatia, ale dzięki temu wszystko poszło tak, jak powinno – a nawet bardziej 😉

W przyszłość i kolejną edycję Forum spoglądamy z nadzieją – dyrektor Czaja obiecał, że gdy będzie IV ogólnopolskie Forum Dziekanatów, w życie wejdzie znowelizowana Ustawa (aż się prosi, aby zorganizować je zatem w styczniu 2020 r., ale chyba nie damy rady 😉 ) – i z pewnymi obawami… w komentarzach w ankiecie ewaluacyjnej nieraz bowiem znalazł się postulat, aby Forum trwało 3 dni. Organizacyjnie, myślę, że byśmy podołali – natomiast biorąc pod uwagę, że groziłoby to paraliżem polskich uczelni, pozostaniemy najpewniej przy dwóch dniach.

A oto materiały z Forum:

A także galeria zdjęć na flickrze SGH.