Referat

Ustawa o dokumentach publicznych w szkole wyższej – czyli jak radzić sobie z dokumentami publicznymi w dziekanacie

Jacek Barwicki

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych

Głównym celem obowiązującej od 12 lipca 2019 roku Ustawy o dokumentach publicznych jest określenie zasad funkcjonowania systemu bezpieczeństwa dokumentów publicznych w obszarach projektowania,

wytwarzania, przechowywania, wydawania oraz weryfikacji autentyczności dokumentów publicznych.  Podczas wystąpienia omówiony zostanie wpływ Ustawy na organizację pracy dziekanatów w kontekście dwóch dokumentów publicznych – dyplomu ukończenia studiów wyższych oraz legitymacji studenckiej. Są to dokumenty którym Ustawa nakazuje zastosowanie pewnych minimalnych poziomów zabezpieczeń mających chronić je przed fałszerstwem. Podczas wystąpienia przybliżone zostaną pojęcia związane z zabezpieczeniami dokumentów oraz sposoby weryfikacji i metody rozpoznawania autentyczności wymienionych i występujących na co dzień dokumentów publicznych.

mgr Jacek Barwicki

absolwent Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Fizyki, absolwent podyplomowych studiów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz absolwent i wykładowca na kierunku podyplomowych studiów „Bezpieczeństwo dokumentów publicznych” prowadzonych w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Od 2012 r. konsultant kilkudziesięciu uczelni w zakresie projektowania i podnoszenia ilości zabezpieczeń w dyplomach ukończenia studiów wyższych. Kilkunastoletni pracownik Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A., w 2018 r. kierownik zespołu zadaniowego ds. Ustawy o dokumentach publicznych.