Ostatnie lata to okres dynamicznego rozwoju współpracy międzynarodowej polskich uczelni. Rok temu minęło 20 lat, od kiedy Polska przystąpiła do programu Erasmus – jednego z najbardziej rozpoznawalnych programów dających polskim uczelniom możliwość uczestniczenia w wymianie międzynarodowej. Przez ten czas sporo wydarzyło się w zakresie internacjonalizacji szkolnictwa wyższego. Polscy studenci wyjeżdżają na zagraniczne uczelnie na wymiany, albo realizują programy podwójnego dyplomu, do polskich szkół wyższych przyjeżdżają studenci z innych państw, czasami bliskich i swojskich, a czasami bardziej odległych. Wymiana dotyczy także pracowników będących nauczycielami akademickimi, jak również pracowników administracyjnych. Jednocześnie, polscy naukowcy uczestniczą w licznych międzynarodowych projektach badawczych a uczelnie wyższe mają coraz większy dostęp do środków, które mogą przeznaczać na wzmacnianie współpracy z partnerami z zagranicy.
Doświadczenia polskich uczelni w zakresie internacjonalizacji stanowią z pewnością ciekawe pole do badawcze, a wiele inicjatyw realizowanych na poszczególnych uczelniach jest wartych opisu. Publikacja, którą przygotowujemy ma na celu zebranie dostępnych na ten temat badań, jak i tzw. dobrych praktyk z zakresu internacjonalizacji.
Zakres tematyczny obejmuje takie zagadnienia jak:
- Strategie internacjonalizacji polskich uczelni,
- Otoczenie prawne, instytucjonalne i informatyczne biur współpracy z zagranicą,
- Obsługa studentów i kadry z zagranicy,
- Wielokulturowość na uczelni,
- Współpraca instytucjonalna uczelni polskich i zagranicznych,
- Uniwersytety europejskie,
- Przykłady dobrych praktyk i studia przypadków z polskich wydziałów/uczelni, a także z uczelni zagranicznych, które można wykorzystać na uczelniach polskich.
Chętnych autorów – zarówno badaczy wielokulturowości i szkolnictwa wyższego, jak również praktyków, czyli osoby realizujące programy współpracy międzynarodowej na swoich uczelniach – zapraszamy do nadsyłania propozycji rozdziałów na adres redaktorek:
- kgorak@sgh.waw.pl – prof. SGH dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska – prodziekan Studium Magisterskiego SGH oraz prezes Stowarzyszenia Forum Dziekanatów,
- kkacpe@sgh.waw.pl – mgr Katarzyna Kacperczyk – dyrektor Centrum Programów Międzynarodowych SGH.
Ważne terminy:
- do 10 października 2019 r. czekamy na propozycje rozdziałów (abstrakt na około 300 słów + biogram),
- do 20 grudnia 2019 r. czekamy na rozdziały,
- wiosną publikacja zostanie zrecenzowana, a na lato planujemy jej wydanie.
Publikacja zostanie wydana w ramach serii wydawniczej poświęconej administracji szkół wyższych w Oficynie Wydawniczej SGH. Dotychczas w ramach tej serii opublikowano:
- Dziekanaty w procesie zmian: nowa rzeczywistość prawna i organizacyjna, Górak-Sosnowska, R. Pajewska-Kwaśny (red.), SGH, Warszawa 2019.
- Górak-Sosnowska, J. Brdulak, M. Matusewicz, I. Senator, Dziekanaty na wyższych uczelniach: funkcjonowanie – wyzwania – dobre praktyki, SGH, Warszawa 2018.
Mamy nadzieję, że dzięki naszej inicjatywie powstanie publikacja, która przyda się nam wszystkim w zakresie współpracy międzynarodowej na uczelniach ?